Operační paměť RAM má na starost funkci operačního systému a také všech programů a procesů. Pokud je operační paměť přetížená, počítač přestane s uživatelem spolupracovat. To jistě pro uživatele není příjemná situace. Pokud se jí chceme vyhnout, můžeme vyzkoušet pár kroků, díky kterým je možné jí předejít. Stačí jednou za čas zkontrolovat, co operační paměť zbytečně zatěžuje.

Vypněte zbytečné procesy

Nejběžnější je zatížení operační paměti procesy po spuštění. Mezi procesy po spuštění naleznete mnohdy nevyužívané aplikace, které pouze zbytečně ubírají rychlost vašemu počtači. Z procesů, které se mají vykonat ihned po spuštění počítače, je dobré odebrat i ty programy, které sice využíváte, ale běžně je nepotřebujete hned po zapnutí počítače. Patřit mezi ně můžou například Spotify, iTunes, Skype nebo Photoshop. Procesy po spuštění ve Windows naleznete buď ve správci úloh nebo v záložce „Konfigurace systému”, kterou naleznete zadáním pojmu „msconfig” do vyhledávání v počítači.

Procesy prohlížeče

I když to tak nemusí méně zkušeným uživatelům připadat, mezi procesy, které nejvíce zatěžují operační paměť, patří webové prohlížeče. Největší část operační paměti využije otevřené okno, ale značnou část využívá každá otevřená záložka. Pokud máte otevřeno například 10 záložek, přicházíte tak třeba i o 2 GB operační paměti. Další přibližně 2 GB potřebuje pro svůj chod operační systém Windows. Přicházíte tedy o 4 GB operační paměti a přitom vlastně nic pořádně neděláte. Pokud pak máte ještě spuštěný nějaký editační program či náročnou hru, mnohý počítač si s tím již nemusí poradit.

Řešení je zde poměrně jednoduché – snažte se omezit množství otevřených oken a záložek. I když se to nezdá, vašemu počítači to znatelně pomůže. Na využití paměti RAM se podílí také doplňky v prohlížeči, které zatěžují proces okna. Doplňky můžete buď deaktivovat nebo zcela smazat.

Nepoužívejte programy na čištění RAM

Existuje řada programů, které jsou určeny k čištění operační paměti. Bohužel tyto programy zpravidla pouze ukáží, že proběhlo uvolnění paměti RAM, ale ve skutečnosti neudělaly vůbec nic. Naopak takové programy paměti uberou další MB.

Vypínejte počítač

Mnohým počítačům a notebookům dlouhodobé zapnutí, kdy využíváte pouze režim spánku, nevadí. Vzhledem k tomu, že se do paměti postupně ukládají stále nová data, může to však především méně výkonné přístroje zpomalovat. Paměť se vyčistí úplným vypnutím počítače či notebooku, kde je využívání režimu spánku častější.

Kupte nový/další modul

Pokud pomocí předchozích kroků nedosáhnete uspokojivého zlepšení, přichází na řadu poslední možnost, a to koupení nové operační paměti s větší kapacitou. Pokud máte ve vašem počítači ještě volný příslušný slot, nemusíte paměťový modul měnit, ale můžete i další modul přidat.