Repasovaná technika se často dováží z členských zemí EU. To znamená, že klávesnice často bývá v jiné jazykové mutaci, než by se nám v Česku mohlo hodit. U stolních počítačů je výměna velmi jednoduchá, jenže co s notebooky?

Typy klávesnic, se kterými se můžeme setkat

Zhruba v 90 % případech mají prodávané počítače cizojazyčnou klávesnici. Platí to u všech notebooků, které nemají ve svém popisu či v parametrech uvedené, že se jedná o originální českou klávesnici.

V popisu se většinou neuvádí konkrétní lokalizace, neboť to zákazníkovi příliš neřekne. Navíc je klávesnice ve většině případů shodná s EN/US rozložením kláves. Odlišnost se pak týká pouze kláves s diakritikou a pár dalších. Rozdíly mezi klávesnicemi jsou tedy minimální, naprostá většina používaných kláves je na stejném místě.

České rozložení klávesnice
Nordic rozložení klávesnice
US rozložení klávesnice

1) Čeké rozložení 2) Nordic rozložení 3) US rozložení

Jiné označení kláves – může vadit?

To záleží na každém uživateli. Jsou lidé, kteří píšou všemi deseti, tudíž označení na klávesách pro ně není nijak podstatné, neboť vědí, kde která klávesa leží. Jiní zase používají notebook spíše jen k prohlížení internetu, takže u nich také není potřeba detailního označení kláves.

Pokud ale patříte do skupiny, kdy potřebujete občas něco napsat – ať už je to e-mail, dokument do práce či školy či cokoli jiného – a neovládáte techniku psaní všemi deseti, pak označení klávesnice v naší jazykové sadě budete potřebovat.

Častý dotaz: Nebude psát klávesnice jiné znaky, než používáme?

Často se zákazníci ptají na dotaz, zda nebude cizí klávesnice psát jiné znaky, než které u nás používáme. Ne, nebude. Rozložení kláves je vždy závislé na nastavení operačního systému. Všechny repasované počítače, které od nás jdou s instalací systému, jsou v českém jazyce a s českým rozložením klávesnice. Takže se opravdu nemusíte bát toho, že by vám klávesnice psala něco jiného.

Česká klávesnice - jaké jsou možnosti?

Obecně lze říci, že u notebooků s cizojazyčnou klávesnicí jsou dvě možnosti. První možností je, že si objednáte k notebooku novou nebo použitou českou klávesnici a tu pak vyměníte za původní cizojazyčnou. Ve většině případů mají takové klávesnice nové funkce – například nabízejí podsvícení, trackpoint, velký ENTER atd. Tato možnost je však závislá na dostupnosti klávesnice pro konkrétní model.

Počeštěná klávesnice

Další možností je tzv. počeštění klávesnice. A co to znamená? Cizojazyčná klávesnice, která měla původně jiné označení, je opatřena přelepy s novými znaky. Výsledek po přelepu vypadá dokonale, je téměř k nerozeznání od originálu. Pokud jsou v naší nabídce notebooky s cizojazyčnou klávesnicí, jsou počeštěny vždy.

V případě, že má vámi vybraný notebook podsvícenou klávesnici dojde počeštěním k tomu, že přes nalepené znaky podsvit neprojde. Nepřelepujeme ale celé klávesy, takže okolní podsvit tyto znaky hezky osvítí a při psaní ve tmě je to stále příjemné.

Vydrží nalepené přelepy?

To hodně záleží na uživatelích a způsobu užívání klávesnice. Přelepy jsou vyrobeny z velmi odolného materiálu a vždy aplikované na čistou a odmaštěnou plochu, takže většině uživatelů vydrží.

Nepočeštěná klávesnice - připravená k přelepení
Klávesnice před počeštěním
Počeštění klávesnice
Počeštěná klávesnice přelepkami

1 + 2) Klávesnice před počeštěním; 3 + 4) Počeštěná klávesnice 

Kdyby náhodou v budoucnu došlo k odlepení některých přelepů, lze jednoduše pořídit nový arch s písmenky a ty pak dle potřeby dolepit.

ARCH pro přelep kláves

1) Arch pro přelep kláves