Notebook by měl být nadčasový, aby vydržel několik let a stále ho šlo využít naplno. To platí i pro Lenovo ThinkPad T430. I přesto, že jsme ho na trhu poprvé viděli už v roce 2012, i dnes je moderní a použitelný pro všechny běžné činnosti.

V testu máme T430 - původně za 1 600 Euro - který má procesor i7-3520m, 4 GB RAM a 500 GB velký disk. Z grafiky tu máme nVidii NVS 5400m, kterou lze zařadit mezi lepší průměr. V notebooku je integrovaný UMTS modul a obrovská 94 Wh baterie. Displej se 14 palci WXGA++ je potažen antireflexní vrstvou.

Mezi tradiční konkurenty ThinkPadu patří výrobci HP a Dell. Od HP je to konkrétně EliteBook 8470w a od Dellu Latitude E6430. V testu budeme model srovnávat především s jeho předchůdcem - modelem T420. Jdeme na to.

Tělo notebooku

Robustnost a spolehlivost jsou pro modely ThinkPad bezkonkurenčně nejdůležitější vlastnosti. Konstrukce notebooku se proto ani po několika předchozích modelech moc nezměnila - nebylo proč. T430 a sesterské modely nabízejí něco podobného, jako například Mercedes G-Class - hranami pravěké zařízení, které je ovšem nadčasové a nezničitelné.

Povrch notebooku je černý a matný - tělo se z velké části skládá z uhlíkových a skleněných vláken. Z klasických materiálů doplní konstrukci plast.

Ani tak odolnou konstrukci nelze jen chválit. Například nad DVD mechanikou se v horní části klávesnice tělo pod velkým tlakem mírně prohýbá, až může prasknout. To byste si na notebook museli však minimálně stoupnout, aby se něco takového stalo. Jinak tělu není co vytknout.

Mnoho zákazníků si svůj ThinkPad T430 cení také díky vynikajícím kovovým pantům displeje. Jsou poměrně tuhé, otevření displeje jednou rukou může být u méně ochozeného systému obtížné. Na druhou stranu se displej nehýbe a vy můžete být maximálně soustředěni na svou práci. 

Konektivita

Dobré věci vždy přijdou k těm, kteří si počkají. Lenovo ThinkPad je vybaven porty USB 3.0. Ani dnes není na mnoha zařízeních standardem pouze USB 3.0 a setkáváme se tak se sice moderními zařízeními, kterým však chybí jakýkoli výkon. Ke dvěma portům 3.0 je notebook vybaven dvěma pomalejšími USB 2.0, kdy jeden z nich podporuje funkci napájení dalšího zařízení, i když je notebook vypnutý.

Přímo vedle USB 3.0 portů najdeme Mini DisplayPort. Kromě toho zde najdeme VGA výstup, který je druhou variantou pro připojení externího displeje. HDMI budete na notebooku hledat těžko. Dnes již málo využitelný ExpressCard/34 slot je v notebooku na stejné pozici, jako byl u předchozí generace - tedy modelu T420.

Ne moc dobré je umístění čtečky karet 4v1 (SD, SDHC, SDXC, MMC) - vhodnější umístění by bylo na zaderní straně, stejně jako je zámek Kensington nebo Gigabit LAN konektor.

Bezdrátů to jde

Pokud se budeme bavit o bezdrátových standardech, Lenovo ThinkPad T430 splňuje všechny do puntíku. Zvolený WLAN adaptér Intel Centrino Advanced-N 6205 vysílá s IEEE 802.11 a/b/g/n a připojit se k síti můžete jak na 2,4 Ghz, tak i na 5 GHz. Díky dvěma anténám a technologii Multistream (2x2) je možné dosáhnout hrubé rychlosti přenostu dat až 300 Mbit/s, zatímco o něco levnější modely dost často nedosáhnout ani poloviny. 

Kromě Wi-Fi adaptéru v notebooku najdeme Bluetooth 4.0, rychlý WWAN modul včetně GPS (Ericsson H5321gw) s připojením na mobilní síť UMTS/HSPA ++. LTE zde podporováno není, můžete i tak stahovat až 21 Mbit/s nebo nahrávat v rychlosti kolem 5,8 Mbit/s.

Pokud máte rádi videochat, jistě vás potěší integrovaná HD kamera s rozlišením 720p. Malá LED signalizuje její aktivaci. Kvalita obrazu je ve srovnání s konkurencí na velmi dobré úrovni - nabídne dostatečnou ostrost a nízký šum i za zhoršených světelných podmínek. Mikrofon je na obou stranách web kamery.

Klávesnice notebooku

Oproti předchůdci nabídne T430 jinou klávesnici, která ovšem není o nic horší. Naopak. Černé plastové klávesy mají vynikající konstrukci neexistuje ani náznak, že by mohla být klávesnice špatná. Všechny klávesy jsou mírně konkávní na horní straně, což by mělo být kladný vliv pro zvýšení přesnosti při psaní. Ve tmě oceníte tradiční ThinkLidht osvětlení vedle webové kamery nebo dvoustupňově nastavitelné podsvícení klávesnice.

Co se týče rozložení kláves, u ThinkPadů si uživatelé musejí zvykonout na prohozené klávesy Ctrl a Fn. Oproti konkurenci je také jiné umístění tlačítek pro tisk, Del, Home a End. Nový design klávesnice je o něco chudší, ale o to přehlednější. Tlakový bod je tužší, nehrozí tak snadné překlepy. Při vyšší rychlosti psaní pak dává klávesnice jakési mechanické rachocení, což můžeme znát například z Macbooku Pro.

Touchpad a trackpoint

Pro některé uživatele je Trackpoint spíše závan z minulosti - nám ale nevadí. Uživatel si na takové ovládání rychle zvykne a v případně nevyužitelnosti ho může jednoduše ignorovat. Vzhledem k tomu, že se Trackpoint vyrábí i v roce 2017, nebyl to u modelu T430 zase tak špatný krok. Trackpoint najdeme mezi písmeny G, H a B a poskytne velmi rychlé a přesné ovládání myši, aniž bychom museli přecházet z psaní na trackpad a zpět.

Pod označením "UltraNav" Lenovo kombinuje TrackPoint a touchpad. Ten má 7,5 x 4,5 centimetru, drsný povrch, dobré kluzné vlastnosti, vysokou přesnost a podporuje nejrůznější multitouch gesta. Při použití TrackPointu se touchpad aktuomaticky deaktivuje. V okolí trackpadu najdeme 4 tlačítka, kdy oba páry plní stejnou funkci.

Displej notebooku

Aćkoli výrobce použilo jiný displej, ve srovnání s modelem T420 má téměř stejné vlastnosti. TN panel neposkytuje moc dobrou hodnotu úrovně černé, čímž se mírně zlepšil v kontrastním poměru (178:1). Displej v podobných charakteristikách však najdeme i u konkurenčních modelů HP nebo Dell.

Notebook je určen převážně pro kancelářskou práci, ale není úplně vhodný pro každé odvětví. Fotografové nebo designerové tké pracují v kanceláři a s tímto displejem by ve své práci moc dobří nebyli. Běžní uživatelé ale ovlivněni kvalitou displeje nebudou a pro běžné programy s notebookem nebudou mít žádný problém.

Displej nabízí oproti předchůzci o něco vyšší jas, takže je práce venku o něco jednodušší. Na přímém slunci se displej ztrácí - to platí ovšem pro všechny displeje. Pokud notebook otočíte proti slunečním paprskům, práce venku vás začně bavit.

Jako nevýhodou se ukazuje také stabilita úhlu pohledu. ThinPad T430 poukazuje na stejné problém, jako spousta jiných notebooků s levnějšími displeji. Zejména ve vertikálním úhlu dochází ke zkreslení barev a kontrastu. V horizontálním směru je to o něco lepší, ale i tak nemůže soupeřit s IPS panelem modelu X220.

Výkon

U modelu T430 si lze vybrat hned ze tří procesorů generace Ivy Bridge. Zatímco levnější variantou je i5-3210M nebo 3320M, tou dražší a námi testovanou je dvouhádro i7-3520M. Všechny procesory mají TDP 35 wattů.

Dvouádrová íSedmička s rychlosti 2,9 GHz ukazuje značný výkon vyrovnávací paměti - procesor totiž zvládně dlouhodoběji až 3,6 GHz díky funkci Tubro Boost. Mezi grafickými kartami si moc nevyberete - buďto je zde integrovaná HD Graphics 4000 nebo nVidia 5400M NVS. Záleží pouze na procesoru, který si vyberete.

K silnému procesoru se divíme, že je notebook osazen pouhými 4 GB operační paměti RAM (1x4 GB DDR3-1600 Micron). Vzhledem k poměrně nízkým cenám pamětí doporučujeme její nahrazení za 8 GB. Pro běžné kancelářské práce však postačí i 4 GB.

Úložiště

SSD, vyrovnávací disk v SSHD? Kdepak. Stará dobrá klasika - v notebooku najdeme plotnový pevný disk HDD Hitachi Travelstar Z7K500 se 7 200 otáčkami za minutu. Kapacitu má pak 500 GB.

I přesto, že se jedná o běžný HDD, přenosová rychlost je téměř 100 MB/s, což je u pevných disků jednou z nejvyšších naměřených hodnot vůbec. Přístupová doba je 18,1 ms. V porovnání s SSD disky (i ty nejlevnější potřebují nanejvýš 0,1 ms) je to ale dlouhá doba. Disk lze nahradit rychlým SSD nebo můžete využít mSATA a nahradit UMTS modem. Vzhledem k tomu, že nový notebook už neseženete, je však pouze na prodejci, zda-li vám v rámci záruky disk vymění.

Spotřeba energie

Spotřeba grafické karty byla v minulosti hodně problematická s ohledem na výdrž baterie, pokud byl notebook v klidovém režimu. Díky nově použité technologii by však grafika neměla být problémem. T430 překvapuje i tak s vyšší spotřebou mezi 10,2 a 17,6 watty - předchůdce měl o asi 4 watty nižší odběr elektrické energie.

Maximální spotřeba notebooku je 84 wattů. Pro 14" notebook s dvoujádrovým procesorem to je poměrně dost. Možná proto je k notebooku doplňován 90wattový AC adaptér pro rychlejší nabíjení. Pokud je baterie nabita a notebook je připojen do sítě, v režimu maximálního výkonu je energie odebírána přímo ze zásuvky a baterie je vysokému odběru energie ušetřena.

Výdrž na jedno nabití

Naše testované zařízení má 9článkovou baterii s enormní kapacitou 94 Wh. Ostatní baterie z modelové řady nabídnou 57 Wh a 6 článků.

V minimální spotřebě se vším na minimu a vypnutou Wi-Fi dosáhne T430 téměř 10 hodin na jedno nabití. Realistický scénář - tedy průměrně nastavený jas displeje, aktivovaný WLAN modul, prohlížení www stránek nebo přehrávání videa - zvládne udržet asi 6 a půl hodiny. V maximálním zatížení se můžete s notebookem bez adaptéru rozloučit za dvě hodiny, což je stále poměrně dobrý čas s ohledem na konkurenci. K dobíjení je nutná dávka trpělivosti, budete potřebovat více než 3 hodiny, abyste se dostali na 95 procent kapacity.

Hodnocení

Už na začátku testu bylo jasné, že se Lenovo ThinkPad T430 od předchozího modelu moc lišit nebude. Přesto je zde několik vylepšení, které každého uživatele bezpochyby potěší.

Skvělé jsou USB 3.0 porty, rychlejší procesor a velká baterie. Vytkly bychom 4 GB operační paměti a nahradili bychom ji za 8 GB modul. Současně s tím je ke zvážení výměna disku za SSD, které bychom i dnes nejraději viděli u každého notebooku a ultrabooku. Displej není žádným zázrakem, běžnou práci na něm odvědete i tak.

Skvělá výdrž na jedno nabití nás přesvědčila, že je notebook (dnes za ani ne 8 000 Kč) skvělý pro běžné uživatele, ale i nenáročné profíky.


Zdroj: http://www.notebookcheck.net/Review-Lenovo-ThinkPad-T430-Notebook.81802.0.html