Hledáte malý, levný, ale přesto výkonný a spolehlivý stroj pro každodenní práci i zábavu? Lenovo Thinkpad X220 může být ten pravý notebook, který vám padne do oka. X220 totiž nabízí nejen skvělé zpracování, ale také dlouhou výdrž na baterii a výkonu tak akorát na všechny běžné činnosti.

Testovaný model
  • Intel Core i5-2520M
  • 4 GB RAM DDR3
  • 12,5" dispelj 16:9, 1 366 x 768 px
  • Hitachi HDD 320 GB s 5 400 otáčkami za minutu
  • 63 Wh baterie s kapacitou 5 600 Ah
  • původní cena 45 000 Kč

Modelová řada X220

Řada X je často zařazována do profesionálních notebooků. Právem. V několika výbavových variantách X220 se objevily komponenty, jako například Intel Core i7-2620M, mSATA SSD, USB 3.0 nebo životnost baterie 23 hodin. Základní modely sice neměly takovou výbavu, i na dnešní poměry si ale nelze úplně stěžovat. Série X byly mezi notebooky Lenovo opravdu populární. A i po nějaké době od startu na trhu stále je.

Proč si pořizovat notebook, který spatřil světlo světa už v roce 2011? V tu dobu patřil na vrchol mezi notebooky, kvalita komponentů je až podezřele neskutečná. A hlavně ta cena - před několika lety jste si mohli tento model pořídit za částku mezi 30 a 65 tisíci korunami. Dnes stále výkonné zařízení dostanete za cenu kolem šesti tisíc korun - tedy za částku, kterou nesplňují ani nejlevnější modely s procesory z tabletů a průměrných telefonů.

Konstrukce notebooku

Drsný, černošedý povrch, žádné designové prvky, chromování nebo vzory - to lze nazvat standardem pro notebooky ThinkPad. Na první pohled namísto leštěného hliníku nebo různě blikajících tlačítek zaujmou velké kovové panty nebo červené tlačítko "TrackPoint" ve středu klávesnice. Řada X disponuje opravdu jednoduchým designem, což může být pro mnoho z nás koneckonců výhodou. Údržba je snadná, notebook můžete vzít kamkoli. Všude udělá parádu.

Naštestí tam, kde se šetřilo na designu, přidalo se na kvalitě konstrukce. Odolné materiály obklopují celé zařízení a to díky tomu zvládne nadprůměrné tlaky ze všech stran. Baterie pak bezpečně sedí na svém místě, displej je ukotven tak, že byste se na něm mohli houpat. Dobře, až tak asi ne :) 

Charakter konstrukce si samozřejmě najde i nějakou krtitiku. Místo nad ExpressCard slotem lze mírně prohnout, pokud na něj budeme mírně tlačit. Tenký displej je pak poměrně náchylný na zahřívání, když je notebook delší dobu na slunci. Tyto problémy jsou však opravdu minoritní.

I přes kvalitně zpracované tělo byly jednotlivé prvky dimenzovány hlavně pro nízkou hmotnost. Náš testovaný model váží asi 1,54 kilogramu, přičemž 330 gramů má 6článková 63 Wh baterie. Díky kombinaci kvality a lehkosti je Lenovo X220 skvělým nástrojem pro časté cestování.

Konektivita Lenova X220

Lenovo si moc dobře uvědomuje, jaké výstupy a funkce jsou v konrkétním zaměření nezbytné. Jako potvrzení nabídne 12,5 palcový notebook DisplayPort a VGA, vstup pro dokovací stanici, zámek Kensington a čtečku otisků prstů. To vše oceníte jako obchodní manažer na cestách. X220 není však určena pouze pro jednu skupinu uživatelů! Notebook nabízí tři porty USB 2.0, kombinovaný vstup pro sluchátka a mikrofon 3,5 mm, ExpressCard/54 slot (dnes již nepoužívaný), Gigabit-LAN, místo pro UMTS kartu nebo prázdný slot pro SSD mSATA.

Výbava i cena notebooku vždy přinese něco, co by mohlo být lepší. Dejme tomu, že chcete notebook využívat společně s externím diskem. To se vám poštěstí, rychlost čtení bude na USB 2.0 maximálně 35 MB/s. Model s Intel Core i7 pak nabídne USB 3.0, které jsou podstatně rychlejší. Pokud budete chtít z disku občas přihrát film nebo nahrát pár fotografií, investice do dražšího zařízení se vám nevyplatí. Posledním malým nešvarem v konektivitě je absence HDMI. Pokud využíváte vedle moderních zařízení s DisplayPortem i zařízení starší, VGA uvítáte. Vždy je samozřejmě možné transformovat signál pomocí redukcí (z VGA ale HDMI neuděláte).

Notebook disponuje pak integrovaným Bluetooth 3.0 modulem - bez problémů tak připojíte myš nebo mobilní telefon.

Klávesnice a touchpad

Klávesnice Lenova X220 nabídne typický vzhled, který nepřekvapí. Optimální zdvih kláves, dobré tlakové pody a nízký hluk - tyto vlastnosti charakterizují skvělou klávesnici. Pokud s ThinkPadem začínáte, možná vás trochu překvapí prohozená tlačítka Fn a CTRL. Tomu za pár dní přijdete k chuti. Nebo si tlačítka v BIOSu prohodíte podle toho, jak jste zvyklí.

Konkurenční modely testovaného Lenova X220 nenabízí moc často podsvícenou klávesnici. To může X220 posunout zase o kousek dál. Závěrem - klávesnice je univezální svou konstrukcí, ve tmě oceníte podsvícenou klávesnici. Na prohozená tlačítka Fn a CTRL si zvyknete za pár minut práce.

Touchpad nenabízí klasická tlačítka, celá plocha je dotyková a namísto tlačítek zde reagují spodní kraje touchpadu. Při psaní si můžete dlaněmi občas kurzorem pohnout - proto je zde možnost úplné deaktivace touchpadu. Ovládání notebooku pak spočne na červeném tlačítku - TrackPointu. Navigace s tímto tlačítkem je bezchybná.

Displej notebooku

Lenovo ThinkPad X220 je na trhu k dispozici hned se dvěma různými displeji s antireflexní vrstvou. Na výběr máte mezi HD Premium IPS panelem a klasickým TN displejem. Oba mají rozlišení 1 366 x 768 pixelů, uhlopříčku 12,5 palce a poměr stran 16:9. Oba panely vyrábí LD, maximální jas je pak 265 cd/m2. Uroveň jasu lze nastavit na 15 úrovních. Maximální úroveň jasu displeje je tak dobrá, že s notebookem lze pracovat nejen v interiéru, ale i venku na slunci. I přes dobrý konstrastní poměr 842:1 na přímém slunci moc práce neuděláte, v běžném prostředí budou ale barvy jasně čitelné, černá nešedne.

Pozorovací úhly jsou velmi dobré, takže lze obraz pozorovat z mnoha stran bez ztráty kvality. Barvy se při ostřejším úhlu pohledu nemění, pouze o trochu padá jas. Efekt změny barvy potlačíte koupí MacBooku Pro s Retina displejem za cenu od 40 000 Kč. V porovnání s běžnou konkurencí je však X220 nad průměrem.

Výkon a rychlá odezva - to potřebujete

Lenovo ThinkPad X220 je vybaven procesory z řaday Intel Sandy Bridge. Ve srovnání s předchozím modelem nabízí více výkonu a zároveň k tomu nižší spotřebu. V testovaném modelu máme Intel Core i5-2520M se základní frekvencí 2,5 GHz (TurboBoost na 3,2 GHz). Všechny nabízené procesory jsou sice dvoujádrové, jejich výkonnost je ovšem více než průměrná. Spotřeba (TDP) 35 W je příjemná, když uvážíme i fakt, že se do této hodnoty počítá i spotřeba grafického čipu.

Grafický čip je integrovaný přímo v procesoru a jedná se o Intel HD Graphics 3000 s frekvencí 850 MHz. Na hry tato hodnota není moc dobrá, běžné činnosti hravě zvládnete i v této konfiguraci.

Notebook disponuje jedním modulem RAM o kapacitě 4 GB. Notebook umožňuje poměrně snadný upgrade ještě o jeden slot - celková kapacita může být až 8 GB. Druhý RAM modul zvýšil výkon nejen grafické jednotky (až o třetinu), ale také odezvu všech aplikací. Pokud od notebooku očekáváte okamžité reakce, doporučujeme základní 4 GB doplnit o další modul.

Úložiště

X220 je k dispozici jak s HDD, tak moderními SSD disky. Jelikož byly SSD v době uvedení velmi nákladné, na trhu se setkáte spíše s pevnými plotnovými disky s 5 400 otáčkami za minutu.

Rychlost disku Hitachi s kapacitou 320 GB byla v průměru 64,8 MB/s, což nejsou vůbec špatné hodnoty. Podstatně rychlejší se pak ukazuje SSD, u kterých se rychlost zápisu pohybuje kolem 550 MB/s. K dispozici je v notebooku slot mSATA SSD, do kterého můžete SSD disk instalovat. Dva disky budou mít pak velký vliv na spotřebu energie. Upgrade X220 je poměrně jednoduchý a výměna HDD za SSD tak není úplně nemožná.

Baterie a výdrž

Uživateli dává Lenovo právo volby, jelikož v nabídce najdete hned několik typů baterií. Nejmenší baterie je zároveň nejlehčí, má pak kapacitu 28 Wh. Nejběžnější jsou pak šestičlánkové baterie s kapacitou 63 Wh, nejvíce energie nabídne 9článková 100 Wh baterie. Největší 100 Wh baterie v kombinaci s 6článkovou baterií 64 Wh z dokovací stanice nabídne výdrž až 23 hodin na jedno nabití. Kvůli obrovským bateriím se z notebooku stává spíše stolní počítač.

Spotřeba energie je v rozmezí od 5,7 W do 65,1 W. ThinkPad je velmi úsporný. Na testovaném modelu s 63 Wh 6článkovou baterií, nejnižším jasem a bez Wi-Fi bylo možné pracovat 9 hodin. V režimu s Wi-Fi, sledováním filmů a jasem na 14 úrovni notebookk vydržel téměř 6 hodin. Maximální vytížení není u notebooků úplně běžné, v rámci testů je však nutné. Baterie byla vyčerpána za 77 minut.

Hodnocení Lenova X220

Lenovo ThinPad X220 nemucí být pro všechny perfektní, jedná se ale o dobře navržený notebook s typickým ThinkPad vzhledem, skvělou kvalitou zpracování, vysokou mobilitou a výkonným hardwarem. S jistotou lze říci, že je tento model atraktivním řešením pro ty, kteří potřebují spolehlivé výkonné zařízení za málo peněz.

Procesor je skvělou volbou pro všechny činnosti, operační paměť bychom rozšířili. Na běžné operace 4 GB RAM sice stačí, pokud budete chtít spustit více procesů najednou, ozve se vám ventilátor o to dříve. V rámci konektivity bychom uvítali USB 3.0 (i u nižších modelů než i7) nebo HDMI, ani VGA a DisplayPort nejsou špatnou volbou. Velmi dobrá se jevila životnost baterie mezi 4 a 6 hodinami, což nedosahují ani některé nové notebooky, natož ty repasované.

Lenovo ThinkPad X220 je skvělou volbou pro všechny, kteří chtějí občas cestovat, pracovat po večerech nebo využívat notebook pro zábavu. Tedy - vlastně je to dobrá volba úplně pro všechny.


Zdroj testu: http://www.notebookcheck.net/Review-Lenovo-ThinkPad-X220-IPS-Subnotebook.55639.0.html