Notebook Lenovo ThinkPad X230 vyšel jako náhrada za jeho oblíbeného předchůdce X220 a hned na úvod se sluší říci, že své pověsti nezůstává nic dlužen.

Vzhled a konstrukce

Hned při prvním pohledu je jasné, že si při vývoji v Lenovu potrpěli na kvalitní materiály a precizní zpracování. Však také v době jeho představení se jednalo o jeden z vrcholných modelů nabízených na trhu, takže i po pár letech se rozhodně neztratí a mnohým aktuálně nabízeným notebookům v obchodech zvládne konkurovat po stránce zpracování i výkonu.

Vzhledově se podobá svému předchůdci, změnili se některé konektory. Vzhledem k tomu, že již model X220 byl designově nadmíru povedený, to však rozhodně nevadí. X230 se může pyšnit především ztenčením o 8 milimetrů. Má decentní tmavé tělo a stříbrné panty, z jeho vrchní strany je pak vidět jen logo firmy a nápis "ThinkPad". Po jeho otevření se objeví klasická osvědčená klávesnice s červeným tlačítkem "TrackPoint" uprostřed, které mnohým uživatelům udělá radost.

Jistě potěší při přenášení notebooku jeho hmotnost. Ta i díky malé tloušťce činí pouhých 1,34 kilogramu, čímž se rovná mnohým dnešním modelům vyšší třídy, výrazněji ho předčí snad jen ultrabooky. Díky nízké hmotnosti tak není problém ho každý den nosit do práce nebo si ho vzít s sebou jako pomocníka na cestování, kde díky odolné konstrukci zvládne i hrubší zacházení.

Konektivita ThinkPad X230

Na zadní straně je umístěna baterie společně se zdířkou pro napájení, vedle ní najdeme výdech chlazení. Na straně levé nalezneme další výdech chalzení, dva konektory USB 3.0 , dále pak VGA, miniDP a slot na ExpressCard šířky 54 milimetrů. Vpředu jsou jen integrované reproduktory a na pravé straně se nachází čtečka paměťových karet, port pro USB 2.0, přes který je možné nabíjet telefon, i když je notebook vypnutý. Pokračuje port RJ45, 3,5 mm jack, dvířka pro vložení pevného disku a Kensington Security Slot.

Popsat nám zbývá již jen spodní strana notebooku, kde najdeme ThinkPad konektor pro připojení k dokovací stanici. Jak sami vidíte, nechybí zde snad již podstatného a na běžné používání jsou kontektory, kterými je X230 obdařen, zcela dostatečné.

Klávesnice a touchpad

Klávesnice, jak je zmíněno v úvodu článku, nabízí zcela klasické umístění všech tlačítek, snad jen kromě prohozených kláves Ctrl a Fn. Na to se však dá po několika dnech používání bezpečně zvyknout. Při psaní potěší nízký zdvih kláves a málo znatelný hluk, který vydává. Výhodou při práci na notebooku ve tmě je také podsvícení klávesnice, které nenajdete v běžné výbavě mnoha konkurenčních modelů.

Ovládání kurzoru myši je možné buď pomocí klasického touchpadu, jehož celá plocha je dotyková a tlačítka jsou nahrazena jeho spodní částí. Druhou možností je TrackPoint, tedy červené pohyblivé tlačítko umístěné mezi klávesami "G", "H" a "B". S TrackPointem je práce velmi přesná a intuitivní. Za zmínku rozhodně stojí integrovaná čtečká otisku prstu pro odemykání notebooku.

Displej notebooku

Obrazovka s velikostí 12,5" využívá IPS technologii a nabízí rozlišení 1 366 x 768 pixelů, tedy HD rozlišení. Barvy podává až s nečekanou věrností s velmi dobrým kontrastem, což zajištuje neobyčejně dobrý zážitek například při sledování filmů. To, kde ovšem skutečně vyčnívá, je neuvěřitelně široký pozorovací úhel.

Na horním okraji obrazovky je umístěna webkamera s diodou ukazující její činnost a LED lampička, která osvětluje klávesnici notebooku. Tato technologie se nazývá ThinkLight.

Výkon a úložiště notebooku

Přichází na řadu jedno z nejpodstatnějších témat - výkon počítače. Notebook je vybaven osvědčeným procesorem Intel Core i5-3320M s frekvencí až 3,3 GHz a 8 GB operační paměti RAM. Systém je velice svižný nejen díky těmto i dnes slušným parametrům, ale také tomu znatelně pomáhá 128 GB SSD, kde se rychlost zápisu pohybuje kolem 550 Mb/s.

Práce na X230 je díky použitým komponentů naprosto bezproblémová. Zvládá i náročnější úlohy bez toho, aby se začal zasekávat a jeho odezva nebyla tak dobrá, jak si uživatel přeje. V ohledu výkonu je tedy na běžné používání stále více než dostačující.

Výdrž na baterii

Výdrží také určitě X230 nezklame. Je možné koupit více baterií o různé kapacitě. V základním provedení je však osazen šestičlánkovou baterií o kapacitě 63 Wh a vydží na jedno nabití okolo šesti hodin při jasu nastaveném na více než polovinu a nepřetržité práci na internetu. Pokud si displej ztlumíte a nebudete notebook příliš vytěžovat, je možná prodloužit výdrž baterie až na hodnotu mezi osmi a devíti hodinami, což je srovnatelné s aktuálně nejlepšími notebooky na trhu.

Tohle samozřejmě platí pro nové baterie. Se starší baterií dosáhnete hodnot daleko nižších, i přesto nebude problém ho používat, aniž byste pořád byli závislí na elektrické zásuvce. Podle různých hodnocení se i se starší baterií dá dosáhnout slušné hodnoty okolo 3 hodin výdrže na nabití.